Sale!

Anna Karenina

Description

I vlerësuar nga shumë kritikë si novela më e mirë në botë, Anna Karenina ofron një panoramë të gjerë të jetës bashkëkohore në Rusi dhe njerëzimit në përgjithësi. Në të Tolstoy përdor depërtimin e tij intensiv imagjinar për të krijuar disa nga personazhet më të paharrueshëm në të gjithë letërsinë.

Anna Karenina,  konsideruar nga shumë kritikë si arritja më e mirë e Tolstoit, është një nga romanet më të rëndësishëm të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Tolstoy mbart përrallën e thjeshtë të një dashurie me portrete të pasura të shoqërisë së lartë ruse, politikës dhe fesë.

Princi Stephen Oblonsky, i njohur si Stiva, ka pasur një lidhje me guvernatorenn e fëmijëve të tyre.Gruaja e tij Dolly, e mëson këtë gjë dhe e kërcënon se do ta lërë atë. Ai është i lumtur që motra e tij, Anna Karenina, do të vijë të nesërmen për të vizituar dhe rregulluar gjërat mes tij dhe Dolly. Anna është e martuar me një zyrtar të shquar në Shën Petersburg, dhe lëviz në qarqet më të larta të Shoqërisë Ruse me reputacionin e një gruaje simpatike. Po atë ditë, Oblonsky takohet me mikun e tij Konstandin Levin, i cili sapo ka ardhur në qytet për të parë kunatën e Oblonsky, Kitty Shcherbatskaya. Oblonsky e fton në një takim Levin më vonë atë mbrëmje në parkun ku Kitty bën patinazh.

Levin shkon në park. Ai patinon me Kitty dhe flirton me të. Në darkën me Oblonsky, Levin mëson se ai ka një rival: Kontin Alexis Kirilovich Vronsky. Dhe me të vërtetë, kur Levin i propozon Kitty,  ajo e refuzon atë me shpresën se Vronsky do i propozojë asaj së shpejti.

Kur Oblonsky shkon në stacionin hekurudhor për të takuar Anën të nesërmen në mëngjes, ai takon Vronsky, i cili po pret nënën e tij të zbresë nga i njëjti tren. Ana dhe nëna e tij ishin bërë mikesha në tren.Kur ata zbresin, Ana takon të vëllain dhe  Vronsky i cili , magjepset  nga shpirti dhe gjallëria e Anës.Ana e bind Dolly që të mos largohet nga Oblonsky.Kitty kupton se Vronsky  është i shpërqendruar dhe nuk po kushton vëmendjen e duhur ndaj saj. Burimi i kësaj pakujdesie është Ana.

Levin shkon për të takuar vëllanë e tij të madh Nicholas, i cili është i sëmurë dhe jeton në kushte jo të mira në  Moskë. Ne të njëjtën ditë me Levin, edhe Ana niset për në Shën Petersburg. Gjatë një ndalese të shkurtër, Vronsky del në platformë dhe i tregon Anës për ndjenjat e tij.Ana ia bën të qartë që kjo gjë është e pamundur dhe përpiqet të vazhdoje jetën e saj, edhe pse e  pakënaqur me gjithçka.

Nga ana tjetër, Kitty e lënduar nga sjellja e Vronsky, sëmuret.. Familja e saj vendos ta marrë atë në Gjermani për t’u shëruar. Pas kthimit në Shën Petersburg, Ana ka shumë dëshirë  të takohet me Vronsky dhe së shpejti ajo pranon me vete se ndjenjat e tij përbëjnë të gjithë pasionin e ekzistencës së saj të tanishme. Sjellja e tyre shpejt përshkallëzohet në sferën e të papranueshmërisë shoqërore.. Vronsky dhe Anna përmbushin dashurinë e tyre dhe Ana i thotë: “Gjithçka ka mbaruar. Unë nuk kam asgjë përveç teje tani. Mos e harro këtë.”

Oblonsky vjen për të vizituar Levin.Para se të largohet, Oblonsky i thotë atij se Kitty është e sëmurë dhe se Vronsky është larguar nga Moska në ndjekje të Anës.Në Petersburg,lajmi për  lidhjen e Vronsky dhe Anes po përhapet me shpejtësi.  Shoqëria e Petersburg-ut po pret me padurim rrëzimin e Anës dhe familja e Vronsky shqetësohet se kjo çështje do e pengojë atë në karrierën e tij. Mes gjithë këtij shqetësimi, Vronsky po përgatitet për një garë me kuaj. Pak përpara garës, Vronsky viziton Anën. Ajo i thotë se është shtatzënë. Ana dhe burri i saj të dy marrin pjesë në garë, por ulen veçmas në tribuna. Kali i Vronsky bie dhe  thyen shpinën, megjithëse ai nuk është i dëmtuar.

Në garë, Karenin shikon se Ana reagon  kur Vronsky bie. Ai e konfronton atë për lidhjen e saj, me më shumë forcë këtë herë. Ana rrëfen ndjenjat e saj për Vronsky dhe thotë se e urren Karenin. Karenin kërkon që ajo të respektojë martesën deri sa të bëhet divorci.

Në Gjermani, Kitty njeh Varenkën, një grua e re e devotshme. Kitty përpiqet të imitojë ndjenjën e saj  shpirtërore dhe përpiqet të bëhet si ajo.  Ndërkohë, Dolly dhe fëmijët e saj përpiqen të kursejnë para ndërsa Oblonsky është në Shën Petersburg. Levin i viziton ata, dhe Dolly i sugjeron që ai t’i propozojë Kitty përsëri. Sugjerimi e vë në siklet Levin  por, ai e kupton se ai akoma e do atë.

Karenin vendos që opsioni i vetëm është të detyrojë Anën të ndërpresë marrëdhëniet me Vronsky dhe të qëndrojë me të.. Të njëjtin mëngjes, Vronsky pret një vizitë nga shoku i tij Serpukhovskoy, i cili i ofron atij mundësinë për të filluar karrierën e tij duke lënë regjimentin, por Vronsky nuk pranon sepse kjo gjë  do ta largonte atë nga Anna.

Levin zhvillon një “teori” të punës ekonomike që përfshin punën bashkëpunuese dhe pronësinë. Ai përpiqet ta zbatojë këtë teori në fermën e tij, por fshatarët përgjigjen me shumë më pak entuziazëm se sa Levin. Në fund të shtatorit, Levin merr një vizitë të befasishme nga vëllai i tij  Nicholas. Nicholas është  shumë i sëmurë; vdekja e tij është e afërt. Pas largimit të Nikollës, Levin bie në depresion.Ai fillon të shohë vdekjen kudo dhe është i dëshpëruar për veten e tij.

Kareninët po jetojnë akoma së bashku. Anna vazhdon takimet e saj me Vronsky jashtë shtëpisë.  Anna i tregon atij për një makth që kishte lidhje me një fshatar të ndyrë. Vronsky kishte të njëjtin makth tmerrohet. Karenin përballet përsëri me Anën. Përballë vendosmërisë së saj të paepur, ai i thotë asaj se ka ndërmend të fillojë procedurat e divorcit.Gjatë një darke tek familja Oblonsky, Levin dhe Kitty ribashkohen dhe gjejnë një interes të ri për njëri-tjetrin. Kitty lë të kuptohet se ajo do të pranonte nëse Levin do t’i propozonte asaj përsëri. Gjë të cilën ai e bën dhe ata fillojnë të planifikojnë martesën e tyre.

Ana sjell në jetë vajzën e Vronsky. Karenin turpëron Vronsky duke i thënë se pa marrë parasysh mënyrën se si po e poshtërojnë ata të dy, Karenin nuk do të divorcohet nga Anna. I shkatërruar nga fisnikëria e Karenin, Vronsky shkon në shtëpi dhe përpiqet të vetëvritet.Ndërsa shërohet, Anna mbetet e mrekulluar nga ndjenjat bujare të burrit të saj, por përsëri ndihet e mbytur. Oblonsky, duke ndjerë torturimin e situatës, viziton Karenin dhe e inkurajon atë të fillojë përsëri procedurat e divorcit. Karenin pajtohet. Me të dëgjuar këtë lajm, Vronsky menjëherë braktis detyrat e tij ushtarake dhe nxiton për në shtëpinë e Anës. Por edhe pse Ana është e gëzuar që po e shikon atë, ajo nuk e pranon ofertën e Karenin për divorc.

Levin dhe Kitty kanë një martesë të mrekullueshme pavarësisht shqetësimeve të Levin .Anna dhe Vronsky largohen nga Rusia dhe udhëtojnë për në Itali. Vronsky ka një interes të ri në pikturë dhe ka filluar të realizojë një portret të Anës. Ai e braktis këtë interes kur takon një piktor të famshëm të quajtur Mikhailov. Përkushtimi superior i Mikhailov ndaj zanatit, së bashku me portretin e tij superior të Anës, ia zbehin vetbesimin Vronsky. Ata vendosin të kthehen në Rusi.

Levin është i zhgënjyer që martesa e tij, ka edhe grindje të vogla. Gjërat nuk fillojnë të shkojnë normalisht derisa Levin të marrë lajmin se vëllai i tij, Nicholas, është në prag të vdekjes në Moskë. Kitty shkon me të dhe kujdeset për Nicholas me shumë kujdes dhe butësi. Levin fiton një vlerësim të ri për të. Pasi Nicholas vdes, Kitty i jep Levin lajmin e shtatzanisë.

Karenin vuan  poshtërimet e opinionit publik.Mikja e tij e vetme është Kontesha Lydia Ivanovna, e cila e inkurajon atë që të bashkohet me të në markën e saj të krishterimit emocional. Kur kthehen në Shën Petersburg, Ana dhe Vronsky përshëndeten me lajmin fatkeq se ata janë dëbuar nga shoqëria e lartë, veçanërisht Ana.

Shumë njerëz vizitojnë Levin atë verë. Varenka dhe Koznyshev kanë një romancë të shkurtër që mbaron kur Koznyshev është shumë i ndrojtur për të propozuar. Oblonsky arrin me Vasenka Veslovsky, një djalë i ri i pashëm, i cili vazhdon të flirtojë në mënyrë të papërshtatshme me Kitty. Levin, i cili tashmë ndihet i pasigurt për marrëdhënien e tij me Kitty, ka frikë nga kurorëshkelja dhe dëbon Veslovsky jashtë.

Një ditë, Dolly shkon  të vizitoje Anën. Megjithëse në fillim ajo impresionohet nga luksi në të cilin jetojnë Anna dhe Vronsky dhe nga gjallëria e Anës, ajo zhgënjehet kur mëson se u është dashur të bashkohen me klasa të ulëta të shoqërisë.Anna vazhdon të bëhet gjithnjë e më paranojake në lidhje me Vronsky. Kur ai merr pjesë në zgjedhjet në Moskë dhe qëndron një ditë më vonë sesa ishte planifikuar, ajo e detyron atë që të kthehet. Vronsky ndihet gjithnjë e më i mbytur nga kërkesat e saj. Më në fund ajo pranon të divorcohet me Karenin dhe çifti shkon në Moskë.

Levin dhe Kitty  janë gjithashtu në Moskë, në pritje të lindjes së fëmijës së tyre të parë. Nën ndikimin e Oblonsky, Levin jo vetëm bën paqe me Vronsky por gjithashtu pranon të vizitojë Anën, të cilën nuk e ka takuar kurrë. Levin mbetet plotësisht i magjepsur nga Ana. Kur kthehet në shtëpi, Kitty është tërbuar që shkoi për të parë Anën dhe mund të shohë ndryshimin në të. Ai qëndron zgjuar vonë duke e qetësuar Kitty dhe duke e siguruar atë për dashurinë e tij. Atë natë, Kitty lind fëmijën e tyre. Lindja zgjat 22 orë dhe Levin lutet për herë të parë pas kaq shumë vitesh . Kur djali lind, Levin përjeton një ndjenjë gëzimi dhe lumturie të thellë.

Ndërkohë, marrëdhëniet midis Anna dhe Vronsky vazhdojnë të acarohen. Ana bëhet më shumë xheloze dhe Vronsky bëhet më i ftohtë dhe më i largët ndaj saj. Vronsky kalon më shumë kohë jashtë shtëpisë dhe nëna e tij e inkurajon atë të martohet me Princeshën e re Sorokin. Ata grinden atë natë dhe pastaj përsëri të nesërmen në mëngjes; Vronsky largohet me neveri. Ana i shkruan Vronsky një shënim duke i kërkuar falje dhe duke e lutur që të kthehet menjëherë. Pastaj, e dëshpëruar, ajo shkon  të vizitojë Dolly.Kitty është atje. Të dy motrat reagojnë në mënyrë të çuditshme ndaj Anës. Ajo largohet dhe kthehet në shtëpi. E dëshpëruar për të parë Vronsky, ajo niset për në stacionin e trenit Nizhni. Gjatë rrugës për në stacionin e trenit, Anna është në një gjendje jo të mirë mendore. Për të, gjithçka është e neveritshme dhe bota është plot shëmti, mjerim dhe urrejtje. E mbingarkuar, ajo zbret nga treni pas një ndalese dhe përplaset me karrocierin e Vronsky, i cili i jep asaj një shënim  nga Vronsky. E çmendur nga mjerimi, ajo endet përgjatë platformës. Papritmas, ajo kujton derëtarin që vdiq ditën e parë kur u takua me Vronsky dhe vendos se çfarë duhet të bëjë. Ajo zbret në shina dhe pret trenin që vjen. Ajo vdes duke iu lutur Zotit për falje dhe vizioni i saj i fundit është fshatarja në makthin e saj.

Dy vjet më vonë, ka një lëvizje të ] rusëve ndaj popujve sllavë të sunduar nga serbët. Kur gjysmë-vëllai i Levinit, Koznyshev, shkon në stacionin e trenit , ka disa grupe burrash që janë vullnetarë për të luftuar me sllavët. Një nga ata vullnetarë është Vronsky. Lëvizja vullnetare është shpresa e vetme e Vronsky; ai ishte shkatërruar që nga vdekja e Anës. Alexis Karenin ka marrë vajzën e Vronsky dhe Vronsky nuk është në gjendje ta marrë përsëri atë.

Levin dhe Kitty  respektojnë njëri-tjetrin ndërsa i lejojnë njëri-tjetrit edhe  hapësirë për reflektim. Ata banojnë në sfera të ndara shoqërore, gjë që është e shëndetshme për marrëdhëniet e tyre. Një çifti i duhet hapësirë për të pasur mendime dhe ndjenja private. Një marrëdhënie mbytëse, e tillë si ajo midis Anës dhe Vronskit, dështon sepse dy personat nuk i japin hapësirë njëri-tjetrit.. Brenda sferës së martesës, këto gjëra janë shumë të rëndësishme dhe më të qëndrueshme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Anna Karenina”

Your email address will not be published. Required fields are marked *